TERAPIA ZAJĘCIOWA:

Nauka trwa 2 lata w systemie dziennym i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

Szkoła jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym upoważnionym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną we Wrocławiu do przeprowadzania państwowych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w części teoretycznej i praktycznej. Zdanie egzaminu państwowego jest potwierdzone dyplomem, jak również certyfikatem w języku angielskim (Europass)  honorowanym przez pracodawców w krajach Unii  Europejskiej.

Terapeuta zajęciowy: prowadzi różne formy i techniki terapii zajęciowej w procesie leczenia oraz rehabilitacji chorych, w celu przeciwdziałania powstaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa, kompensacji ubytków funkcji oraz przystosowania do życia w społeczności szpitalnej i poza szpitalnej.

Absolwent szkoły kształcącej w terapeuta zajęciowy jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

· nawiązywania kontaktu psychoterapeutycznego z chorym oraz tworzenie środowiska psychoterapeutycznego i socjoterapeutycznego, w celu rozpoznania i zaspokajania potrzeb człowieka chorego, z uwzględnieniem czynników zdrowotnych, psychologicznych i społecznych

· planowania indywidualnego i grupowego programu terapii, dostosowanej do potrzeb pacjenta, jego cech i nawyków oraz zaleceń lekarskich

· prowadzenia różnych form oddziaływania terapeutycznego: zajęcia warsztatowe, świetlicowe, kulturalno-oświatowe i artystyczne, ćwiczenia z zakresu wychowania fizycznego (rekreacyjne, sportowe)

· wykonywania wraz z pacjentem podczas zajęć terapeutycznych prac ogrodniczych, wikliniarskich, dziewiarskich, krawieckich, z zakresu obróbki metali, drewna, tworzyw itp.

· nauczania pacjentów posługiwania się podstawowym sprzętem rehabilitacyjnym, m.in. sprzętem do samoobsługi, ułatwiającym czynności życia codziennego, oraz kształtowanie u nich umiejętności samodzielnego życia

· prowadzenia obserwacji reakcji organizmu pacjenta na terapię zajęciową i przekazywanie jej wyników osobie kierującej terapią (np. zgłaszanie lekarzowi przypadków samowolnego oddalenia się chorego psychicznie, pogorszenia jego stanu zdrowia lub prób samobójczych)

· współdziałania z zespołem prowadzącym rehabilitację chorego (np. stosowanie terapii na zlecenie lekarza, konsultowanie z lekarzem przebiegu i wyników terapii)

· zachowania tajemnicy w zakresie rozpoznania i metod leczenia wobec chorego i rodziny chorego (udzielanie informacji jedynie za zgodą lekarza odpowiedzialnego za stan zdrowia chorego)

· przestrzegania przepisów bhp, obowiązujących przy określonych rodzajach zajęć oraz przepisów ppoż., w celu zapewnienia choremu maksymalnego bezpieczeństwa.

Podbudowę programową stanowi ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej.

W czasie kształcenia słuchacze zdobywają wiedzę teoretyczną i umiejętności w ramach przedmiotów:

· psychologia

· socjologia

· podstawy działalności gospodarczej

· język zawodowy angielski

· anatomia i fizjologia

· język migowy

· patologia z zarysem klinicznym chorób

· technologie informatyczne

· terapia zajęciowa

· pedagogika

· rehabilitacja

· pracownia terapii zajęciowej: umiejętności interpersonalne, higiena osobista i gospodarstwo domowe, higiena żywienia, prace krawiecki i hafciarskie, prace dziewiarskie i tkackie, organizacja czasu wolnego, wyroby z drewna, metalu i skóry, prace plastyczne

· zajęcia praktyczne

· praktyka zawodowa

Absolwenci mogą pracować w warsztatach terapii zajęciowej, środowiskowych domach samopomocy, domach dziennego pobytu, szpitalach (szczególnie w oddziałach ortopedycznych, neurologicznych, dziecięcych) domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo- leczniczych, sanatoriach, klubach seniora, dziennych oddziałach psychiatrycznych.

 

 

Pobieralnia plików

LO SMS Świdnica

SPSS i M w Świdnicy

Kalendarz


Dzisiaj jest: Wtorek
23 Kwietnia 2019
Imieniny obchodzą
Adalbert, Gerard, Gerarda, Gerhard,
Helena, Jerzy, Wojciech

Do końca roku zostało 253 dni.
Zodiak: Byk

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj4096
mod_vvisit_counterw tym tygodniu12000
mod_vvisit_counterw tym miesiącu169392
mod_vvisit_counterod początku4285260

We have: 135 guests online
Twoje IP: 18.232.147.215