HISTORIA SZKOŁY

 

 

Historia Świdnickiej Szkoły Medycznej

 

  • 1 września 1957 powstanie szkoły
  • 1 września 1974 powołanie Zespołu Szkół Medycznych (Liceum Medyczne i Medyczne Studium Zawodowe)
  • 11 listopada 1983 nadanie szkole imienia Tytusa Chałubińskiego jako patrona szkoły i wręczenie sztandaru
  • 1 września 1992 decyzja o utworzeniu Liceum Ogólnokształcącego nr 4
  • rok 2001 decyzja o podjęciu kształcenia pielęgniarek na poziomie licencjackim
  • 1 października 2001 w Medycznym Studium Zawodowym w Świdnicy rozpoczęło naukę 30 studentów pierwszego roku trzyletnich Studiów Licencjackich na Wydziale Zdrowia Publicznego Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • 1 października 2003 kształcenie rozpoczyna po raz pierwszy 50 studentów pierwszego roku na  trzyletnich Studiach Licencjackich na Kierunku Fizjoterapii
  • 1 września 2003 następuje połączenie Medycznego Studium Zawodowego i Liceum Ogólnokształcącego Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
  • aktualnie     Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

**********************************************************

 

BENEFIS KRYSTYNY LASEK


Są tacy ludzie, którzy zapisują się w naszej pamięci…
Takt, serdeczność, ciepło, wyrozumiałość, ale i niespożyta energia. – Taka osoba zasługuje na koronę! – stwierdził jeden z gości benefisu Krystyny Lasek, wieloletniej dyrektorki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy – dla wielu pokoleń po prostu „Medyka”.
Na zorganizowanej przez pracowników szkoły, obecną dyrektorkę, Dorotę Fortunę-Rataj i przyjaciół uroczystości nie zabrakło wielu serdecznych słów, wspomnień i prezentów.

Krystyna Lasek związana jest ze szkołą od ponad 40 lat.
Była jej uczennicą, potem nauczycielka, wreszcie dyrektorką. - Oddając szkołę w jej ręce nie pomyliłem się - mówił wzruszony Stanisław Kotełko, wcześniejszy dyrektor „Medyka”. W superlatywach swoją dawna uczennicę wspominała Danuta Kamińska, a serdeczności przekazywała w imieniu pielęgniarek ze świdnickiego szpitala Latawiec Ewa Kowalska. Specjalną nagrodę marszałka województwa przekazał dyrektor departamentu edukacji i nauki Urzędu Marszałkowskiego, Jerzy Więcławski.
Nie zabrakło kwiatów i podziękowań od dyrektorów świdnickich szkół ponadgimnazjalnych, starostwa, uczniów i Rady Rodziców Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie. Dzisiaj szkoła, której dyrektorowała Krystyna Lasek, nie kształci już w pielęgniarek. W jej skład wchodzą wspomniana Szkoła Mistrzostwa Sportowego i Szkoła Policealna  Służb Społecznych i Medycznych oraz Szkoła Policealna  Służb Społecznych i Medycznych dla Dorosłych w następujących kierunkach medyczno-społecznych: ratownik medyczny, terapeuta zajęciowy, technik masażysta, opiekun medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, opiekunka dziecięca, opiekunka środowiskowa.


Krystyna Lasek nie tylko przeprowadziła szkołę przez zmiany profilu kształcenia, doprowadziła do wybudowania sali gimnastycznej, ale w wielu uczniach zaszczepiła miłość do turystyki. Jest także współzałożycielką i prezesem Uniwersytetu III Wieku. - Są tacy ludzie, którzy zapisują się w naszej pamięci. Do nich właśnie należy pani dyrektor. W niej widzimy pełnię człowieczeństwa – mówił podczas benefisu zastępca prezydenta Świdnicy Ireneusz Pałac. Od miasta przechodząca na emeryturę pani dyrektor otrzymała szklanego anioła.

 

Absolwenci

Szkoda że odchodzi była dobrą dyrektorką, zawsze jako słuchacze szkoły mieliśmy dobre warunki do kształcenia się. Zawsze starała się aby szkoła miała dobre wyniki kształcenia. Kadra pracowników również dobra, wykładowcy P. Pitura, Skawina, Kwinta, Babiak i cała reszta. Pani Lasek bardzo wiele dobrego zrobiła, dzięki Pani Krystynie Lasek mogliśmy odbywać praktyki nie tylko Świdnicy ale też w Wałbrzychu w Dzierżoniowie, dobra współpraca z pogotowiem i szpitalem w Świdnicy przyczyniła się do lepszego kształcenia Nas, oby było dalej kontynuowane to przez nową dyrekcje.
Także dziękujemy Pani Krystynie Lasek za tyle dobra co wniosła w tą szkołę.

DZIĘKUJĄ SŁUCHACZE I PRACOWNICY SZKOŁY.

 

 

Pobieralnia plików

LO SMS Świdnica

SPSS i M w Świdnicy

Kalendarz


Dzisiaj jest: Wtorek
23 Kwietnia 2019
Imieniny obchodzą
Adalbert, Gerard, Gerarda, Gerhard,
Helena, Jerzy, Wojciech

Do końca roku zostało 253 dni.
Zodiak: Byk

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj4439
mod_vvisit_counterw tym tygodniu12343
mod_vvisit_counterw tym miesiącu169735
mod_vvisit_counterod początku4285603

We have: 69 guests online
Twoje IP: 18.232.147.215