Informacja prasowa


Dzień Dawcy Szpiku w Świdnicy


W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Dlatego bardzo ważne jest, budowanie bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego w oparciu
o społeczności lokalne. Jest to pierwsza akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Może to właśnie ktoś zarejestrowany na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie zgodnym dawcą i podaruje szanse na nowe życie, komuś choremu na białaczkę.
Fundacja DKMS Polska i Żaneta Kręt – słuchaczka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Szkoły Policealnej Służb Społecznych i Medycznych w Świdnicy, organizują akcję „Dzień Dawcy Szpiku w Świdnicy”. W akcję zaangażowała się młodzież naszej szkoły o profilu społeczno medycznym oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie, która promuje aktywność na rzecz zdrowia oraz wspiera akcje charytatywne. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Może to Ty uratujesz komuś życie. 13-go grudnia, w czwartek, wszyscy mieszkańcy Świdnicy i okolic będą mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku w bazie Fundacji DKMS Polska. Bazując na wsparciu finansowym oraz ponad dwudziestoletnim doświadczeniu Fundatora naszej Fundacji – DKMS Niemcy, Fundacja DKMS Polska, od początku działalności przebadała i zarejestrowała w swojej bazie Fundacji ponad 269 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 306 osób, spośród nich dało szansę na nowe życie Pacjentom.
Rejestracja każdego potencjalnego dawcy jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś bliźniakiem genetycznym, daje tej osobie nadzieje na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje odbiera komuś tą nadzieję.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data:     czwartek, 13 grudnia 2012r
Godziny:     12.00 – 17.00
Miejsce:     ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH, SZKOŁA POLICEALNA SŁUŻB SPOŁECZNYCH I MEDYCZNYCH W ŚWIDNICY (SALA 22)
Adres:     ul. Traugutta 5,  58-100 Świdnica
UWAGA: Biorąc udział w Dniu Dawcy Szpiku, jest okazja do zapoznania się ze szkołą, w której w tym roku (sesja zimowa) jest ostatni nabór na kierunek Ratownik Medyczny.
Kontakt:
Rafał Młodzikowski – Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska
tel.: 22 572 30 03; mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pobieralnia plików

LO SMS Świdnica

SPSS i M w Świdnicy

Kalendarz


Dzisiaj jest: Piątek
22 Lutego 2019
Imieniny obchodzą
Małgorzata, Nikifor, Piotr, Wiktor,
Wiktoriusz, Wrócisław

Do końca roku zostało 313 dni.
Zodiak: Ryba

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj1423
mod_vvisit_counterw tym tygodniu28875
mod_vvisit_counterw tym miesiącu138177
mod_vvisit_counterod początku3912930

We have: 54 guests online
Twoje IP: 18.212.206.217