W dniach 26 -30 października 2012 roku uczniowie SZP Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie pod opieką trenerów i nauczycieli udali się do Szklarskiej Poręby na coroczne zgrupowanie. O godzinie 13-stej w piątek 26.10.2012 wyjechali spod internatu z pełnym wyposażeniem do zdobywania gór i  wiedzy.
Oprócz codziennego treningu sportowego byli przygotowani na zmagania intelektualne. Codziennie po śniadaniu i po kolacji były 3 lekcje: fizyka, astronomia, chemia, informatyka, technologia informacyjna, zajęcia wychowawcze i język polski – duży wybór!
„Hej w góry, w góry…” - Po rozpakowaniu się wyruszyli na pierwszy trening – nad Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Sudetach.


Szło się lekko, w pięknej jesiennej atmosferze, bajecznie kolorowe drzewa i nisko „wiszące” słońce dodawało otuchy. O godzinie 17.30 obiadokolacja  smakowała wyśmienicie. A potem był instruktaż dotyczący zajęć z wybranych przedmiotów. Uczniowie klasy pierwszej mieli zajęcia na których zdobyli umiejętność skutecznego uczenia się rozwiązywania zadań z fizyki. Były też pierwsze pokazy  astronomiczne nieba  za pomocą zielonego wskaźnika laserowego. Jak już nawet księżyc zaszedł za chmury to rozpoczęli  wirtualne obserwacje nieba gdyż wszyscy uczniowie wzięli ze sobą laptopy i był dostęp do Internetu. Grupa uczniów przygotowywała się do udziału w światowym programie GLOBE at Night – liczenie gwiazd w gwiazdozbiorze Oriona.

Następnego dnia czekała nas niespodzianka  atmosferyczna – w nocy przenieśliśmy się do Krainy śniegu. Piękny, biały, puszysty dywan przykrył wszystko wokół 30 cm „pierzyną” A my dalej po śniadaniu i po 3 lekcjach – „Hej w góry, w góry – popatrz tam wstaje blady świt…” Ale spotkanie ze śniegiem było znacznie wcześniej bo zaraz po pobudce o godzinie 7.00 czekała nas zaprawa poranna – brrr!  Potem  pyszne śniadanie i „zaprawa intelektualna”.Wszyscy pięknie odśpiewaliśmy piosenkę – „Substancje chemiczne to rodzaj materii…” i rozpoczęły się lekcje filmem o kosmetykach i preparatach kosmetycznych a potem o nieważkości i przeciążeniu. Wiedza przydała się przed wyjściem w góry – każdy wiedział jak przygotować skórę żeby sobie nie odmrozić czegoś a niektórzy to nawet sprawdzali przeciążenie i nieważkość. Różnie to się skończyło ale nie groźne otarcia nie stały się przyczyną „leżakowania”.


Wyruszyliśmy na Łabski Szczyt. Było ciężko ale wszyscy pokonali trasę i rzucili się  na posiłek jak zgłodniałe wilki – pomimo, że na górze zjedli obiadek. A potem zdobywanie wiedzy z fizyki, chemii, astronomii. Uczniowie klasy pierwszej rozwiązywali krzyżówki chemiczne, klasy drugiej zadania z fizyki a maturzyści zmagali się z arkuszem maturalnym z języka polskiego – czyli wieczór naukowy.
Niedziela – 28.10.2012 – rozkład dnia jak co dzień – pobudka, rozruch, śniadanie i w góry. Lekcji nie było, chyba że ktoś będzie chciał zaliczyć jakąś partię materiału czy poprawić ocenę to miał możliwość spotkania z nauczycielem. Chętnych było nieprawdopodobnie dużo!
Grupa z trenerami wyruszyła do Jakuszyc. Taki 20 km spacerek! Od samego hotelu towarzyszył im pies – elegancki, czarny kundel poszedł z nami na własną odpowiedzialność – pewnie miał jakąś swoją psią misję!
W poniedziałek 29.10.2012 zdobywaliśmy Szrenicę i pokonywaliśmy wszelkie bariery naukowe. Można było rozegrać kilka partii bilarda ale czasu wolnego praktycznie nie było - bo oprócz wymienionych przedmiotów wszyscy mieli do wykonania prace z języka polskiego – czytanie ze zrozumieniem. 


I zbliżył się koniec zgrupowania – z samego rana wyruszyliśmy do domów. Niektórzy mieli przed sobą przejazd przez całą Polskę – do Kartuz, do Pcimia, do Golczewa do Olsztyna czy w okolice Szczecina. „Kaliszaki” to mają dobrze bo przyjechał po nich trener i zabrał ich razem pękatymi walizami.

tutaj do pobrania prezentacja

Opracowanie: Zofia Księżarek, Jakub Działowy, Patryk Talaga, Tobiasz Tutkalik

Pobieralnia plików

LO SMS Świdnica

SPSS i M w Świdnicy

Kalendarz


Dzisiaj jest: Piątek
22 Lutego 2019
Imieniny obchodzą
Małgorzata, Nikifor, Piotr, Wiktor,
Wiktoriusz, Wrócisław

Do końca roku zostało 313 dni.
Zodiak: Ryba

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj1619
mod_vvisit_counterw tym tygodniu29071
mod_vvisit_counterw tym miesiącu138373
mod_vvisit_counterod początku3913126

We have: 75 guests online
Twoje IP: 18.212.206.217