Drodzy Uczniowie
Chciałabym abyście zapoznali się z tekstem, który poniżej prezentuję. Zaczerpnęłam go z książki Thomasa Gordona "Wychowanie bez porażek". Autor był amerykańskim psychologiem i psychoterapeutą, twórcą koncepcji stosunków międzyludzkich zgodnie, z którą każdy powinien być traktowany podmiotowo, z poszanowaniem jego praw i potrzeb.
Rozmowy ostatnich dni na temat praw uczniów i próba ich egzekwowania przez Was upewniła mnie, że to jest dobry moment, na zwrócenie uwagi wszystkich na wzajemność naszych relacji. Naszych, czyli wychowawców i uczniów.


WYZNANIE WIARY DOTYCZĄCE MOJEGO STOSUNKU DO MŁODZIEŻY

Ty i ja – stoimy we wzajemnej więzi, w relacji, na której mi zależy i którą chciałbym zachować. Mimo to każdy z nas jest odrębną osobą ze swoimi niepowtarzalnymi potrzebami i prawem do starania się o ich zaspokojenie. Chcę starać się uczciwie akceptować twoje zachowanie, przez które starasz się zaspokoić swoje potrzeby – także i wtedy, gdy masz problemy z zaspokojeniem swych potrzeb.
Jeśli pozwolisz mi uczestniczyć w twoich problemach, będę starał się ze zrozumieniem i akceptacją słuchać cię w taki sposób, który umożliwi ci znaleźć własne rozwiązania, zamiast uzależnić się od moich. Jeśli masz jakiś problem, ponieważ moje zachowanie utrudnia ci zaspokojenie twoich potrzeb, upoważniam cię i zachęcam do powiedzenia mi co odczuwasz.  W takich momentach chcę cię wysłuchać i podjąć starania, aby moje zachowanie zmienić, jeśli potrafię.
Gdy jednak twoje zachowanie utrudnia mi zaspokojenie moich potrzeb i powoduje, że odczuwam brak akceptacji wobec ciebie, postaram się wprowadzić cię w mój problem i dokładnie powiedzieć ci, co odczuwam, ufając, że ty liczysz się dostatecznie z moimi potrzebami, aby mnie wysłuchać i próbowac zmienić swoje zachowanie.
W sytuacjach, gdy żadne z nas nie może zmienić swego postępowania, by zaspokoić potrzeby drugiego, i stwierdzimy, że w naszym stosunku pojawił się konflikt dążeń, chcemy się zobowiązać każdy taki konflikt opanować tak, aby żadne z nas, ani ty ani ja, nigdy nie uciekało się do zastosowania siły, by zwyciężyć, pokonać drugiego. Ja uznaję twoje potrzeby, muszę także respektować moje własne. Będziemy się więc zawsze starać znaleźć takie rozwiązanie naszych nieuniknionych konfliktów, które będzie dla każdego z nas do przyjęcia. W ten sposób zostaną zaspokojone twoje potrzeby, moje także, nikt nie zostanie pokonany, nikt nie zwycięży.
W wyniku tego możesz się jako człowiek rozwijać przez zaspokojenie swych pragnień, ale i ja mogę także. Dlatego nasza wzajemna więź pozostanie zawsze zdrowa, ponieważ będzie zadowalająca dla każdego z nas (...).    
T. Gordon, Wychowanie bez porażek

P.S. Ciekawa jestem, co Wy na to???

pedagog szkolny I.K.

Pobieralnia plików

LO SMS Świdnica

SPSS i M w Świdnicy

Kalendarz


Dzisiaj jest: Piątek
22 Lutego 2019
Imieniny obchodzą
Małgorzata, Nikifor, Piotr, Wiktor,
Wiktoriusz, Wrócisław

Do końca roku zostało 313 dni.
Zodiak: Ryba

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj1877
mod_vvisit_counterw tym tygodniu29329
mod_vvisit_counterw tym miesiącu138631
mod_vvisit_counterod początku3913384

We have: 77 guests online
Twoje IP: 18.212.206.217